BIOS YAZILIMI ve EPROM ÇİPİ ARIZALARI:


Bursa Uludağ Bilgisayar Teknik Servisine bios arızasıyla gelen bilgisayarlar genellikle müşterilerin kendi bilgisayarlarında bios güncellemesi denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması sonucu getirdiği bilgisayarlardan oluşmaktadır. Sisteme kendi modelinin aynı kodunda değil de başka bir sistemin bios yazılımının yüklenmeye çalışılması sonucunda anakartın bios yazılımı çökmektedir.

Böyle durumda anakart başlangıçı medyasını görmediği içini normal yükleme yoluyla yazılım kurlumu yapılmamaktadır. Bios bilgisi silinmiş veya tahrip olmuş bilgisayarlarda anakarttan bios çipi çıkartılarak programlayıcı cihazda yeniden programlanıp çip anakarta tekrar takılmaktadır. Bios çipi anakarta ait tüm komutların ve yazılımların yüklü olduğu bir çiptir.

Anakart bilgisayara bağlı tüm donanım ve bileşenleri bu yazılım sayesinde görür. Bu yazılım anakartın işletim sistemi gibidir. Bios yazılımının zarar görmesi sadece güncelleme hatasıyla olmamaktadır. Bazan virüsler ve ani elektriksel şoklar da bios yazılımının çökmesine neden olmaktadır. Bios arızası sadece yazılımın zarar görmesi ve çökmesi biçiminde değil, çoğu zaman çipin de zarar görmesi şeklinde olabilir. Uyumlu bir bios çipi bulunarak arızalı parça değiştirilir.

Laptop tamiri Bursa
Bios kopyalama, özel bios yazımı, bıos güncelleme sonrası çalışmayan cihazlarınızı Bursa Uludağ Bilgisayar teknik servisine getirmeden veya göndermeden daha fazla bilgi almak için bizimle direk iletişime geçebilirsiniz. 0224 223 46 20